Povaha změny

  • Autor: Miroslav Bárta, Otakar Foltýn, Martin Kovář
  • Nakladatelství: Vyšehrad
  • vázaná, 319 stran

Tento sborník zprostředkovává pohled mnoha různých odborníků (např. Václava Cílka, Petra Pokorného, Jiřího Padevěta, Luboše Kropáčka, Dany Drábové, armádních specialistů Jiřího Balouna a Karla Řehka ad.) na vybrané problémy dneška. Jednotlivé... Zobrazit více

Miroslav Bárta, Otakar Foltýn, Martin Kovář

Autor

Miroslav Bárta (* 1969), egyptolog a archeolog, působí jako profesor egyptologie v Českém egyptologickém ústavu FFUK v Praze, který v současné době vede. Je také vedoucím archeologických výzkumů v Abúsíru a v Súdánu. Kromě archeologické činnosti v Egyptě vedl první detailní satelitní mapování pyramidových polí provedené v letech 2002–2003. Mezi hlavní oblasti jeho vědeckého zájmu patří archeologie a historie 3. a 2. tisíciletí před Kristem. Intenzivně se zabývá vztahem člověka a přírodního prostředí ve starověku a také vývojem a kolapsem komplexních společností. Miroslav Bárta je autorem a spolueditorem řady publikací a nositelem několika prestižních vědeckých ocenění z domova i zahraničí

Pplk. Otakar Foltýn (*1976) je důstojníkem Generálního štábu Armády ČR. Působil mimo jiné na Operační sekci Ministerstva obrany a Inspektorátu Náčelníka Generálního štábu. V současné době šestým rokem vykonává službu u Společného operačního centra Ministerstva obrany. Je expertem na problematiku mezinárodněprávních aspektů vojenských operací. Byl nasazen v operaci KFOR v Kosovu a operaci ISAF v Afghánistánu. Mimo výkon služby se angažuje v neziskových organizacích zabývajících se ochranou přírody a externě přednáší předměty právo ozbrojeného konfliktu a teorie ozbrojených konfliktů.

Martin Kovář (* 1965) je český historik a dlouholetý ředitel Ústavu světových dějin FFUK v Praze. Věnuje se především politickým, hospodářským, sociálním a kulturním dějinám Anglie (Velké Británie) a jejího impéria v 16.–21. století, politickým a kulturním dějinám Evropy ve 20. století, dějinám evropské integrace a transatlantickým vztahům ve 20. století. Od roku 1994 působí Martin Kovář jako člen redakční rady časopisu Historický obzor, v letech 1997–2001 byl zástupcem šéfredaktora téhož časopisu. Kromě toho je členem redakční rady časopisu Prague Papers on the History of International Relations a Českého časopisu historického a předsedou redakční rady časopisu Dvacáté století. V r. 2012 získal společně s Miroslavem Bártou Cenu rektora Univerzity Karlovy v Praze za tvůrčí počin roku za knihu Kolaps a regenerace, Cesty civilizací a kultur, Minulost, současnost a budoucnost komplexních společností. V červnu 2013 byl jmenován profesorem světových a obecných dějin. V únoru 2014 jej rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima jmenoval prorektorem Univerzity Karlovy pro vnější vztahy.

Recenze
v médiích

Jan Lukavec: Bárta, Miroslav et al.: Povaha změny, iLiteratura, 15.10.2015

Kniha je psána fundovaně a přes nijak gigantický rozsah umožňuje hluboký vhled do naší současné situace. Jedním příspěvkem do ní přispěl i jistý český politik. Na změnu strategie našich hlavních politických představitelů to je bohužel málo. Pokud se tedy splní některé černé scénáře, které kniha obsahuje, její čtenáři budou alespoň moci říci: my jsme to věděli.

PR a tiskový servis

Kontakt pro knihkupce

Marketing projektu

Provozovatel

  • Kosmas s.r.o
  • Lublaňská 34
  • Praha 2, 120 00
  • www.kosmas.cz
  • kosmas@kosmas.cz
  • IČ: 25710257
  • DIČ: CZ25710257
  • Zapsáno u rejstříkového soudu v Praze, v oddílu C, vložce 63259